Тема. Клімат Землі. Зміни клімату.
Мета: формувати первинні знання про клімат, кліматичні показники, кліматоутворювальні чинники, основні типи клімату, розвивати практичні вміння працювати з кліматичною картою, сприяти розумінню важливості знань про клімат; розвивати логічне мислення, науковий світогляд, вміння аргументовано висловлювати свою відповідь; виховувати повагу до знань, що роблять життя людей безпечнішим, комфортнішім.
Обладнання: атласи, підручники, кліматична карта світу, комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація «Клімати Землі».
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть розкривати зміст поняття «клімат», пояснювати роль основних кліматоутворювальних чинників у формуванні клімату певної території, наводити приклади типів клімату, за картою називати основні та перехідні кліматичні пояси.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Продзвенів уже дзвінок
В житті зробимо ще крок,
Розглянемо тему глобальну
Бо й для нас це актуально.
Щоб відповідь дати
Могли на кожному кроці,
Поговоримо про клімат
Сьогодні на уроці.
Девізом нашого уроку будуть такі слова…( слайд 1 )
2. Оцінювання на сьогоднішньому уроці буде в цікавій для вас формі, я роздам вам кольорові картинки і за допомогою їх ви в кінці уроку будете самостійно себе оцінювати.
Покажіть свій настрій, з яким ви прийшли на урок сьогодні.Сонечко – відмінний. Сонечко з хмаркою – нормальний. Хмарка – поганий. Отже, посміхніться один одному! Гарний настрій допоможе вам бути активними на уроці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1. Прийом «Асоціації»
Вивчаючи тему «Атмосфера», ми познайомилися з багатьма новими термінами. Треба підібрати до кожної букви слова «АТМОСФЕРА» слова, пов’язані з цією темою.
А - зот
Т - иск
М - усон
О - пади
С - ніг
Ф - люгер
Е - кзосфера
Р -оса
А - антициклон
Вивчаючи тему «Атмосфера», ми познайомилися з багатьма новими термінами. Треба підібрати до кожної букви слова «АТМОСФЕРА» слова, пов’язані з цією темою.
А - зот
Т - иск
М - усон
О - пади
С - ніг
Ф - люгер
Е - кзосфера
Р -оса
А - антициклон
2. Прийом «Географічний крос» ( Слайд 2)
1.Елемент погоди, що характеризує ступінь нагрівання приземного шару повітря. (Температура)
2. Прилад для визначення напряму вітку. ( Флюгер)
3.Графічне зображення інформації про вітри, що переважають у певній місцевості за певний період. (Роза вітрів)
4. Кількість сонячної теплоти, яку отримують різні теплові пояси, зумовлена зміною кута... (падіння сонячних променів).
5. Горизонтальний рух повітря. ( Вітер)
6. Стан тропосфери в даному місці в певний час. (Погода)
7. Наука, що вивчає погоду. ( Метеорологія)
8. Повітряна оболонка Землі? ( Атмосфера)
9. Прилад для вимірювання вологості повітря? (Гігрометр)
10. Вода, що випадає з хмар в рідкому чи твердому стані? ( Атмосферні опади)
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вступне слово вчителя.
Клімат і погода. Між ними існує тісний зв’язок, і в той же час вони відрізняються один від одного. Клімат, як доросла людина, має сталий характер. Його «вчинки» передбачувані, й особливих несподіванок від нього не очікують. Наприклад, клімат помірних широт. Ми знаємо, що влітку температура буде високою, а взимку низькою; що взимку випаде сніг, а влітку слід очікувати дощів. Усе заздалегідь
відомо, навіть нудно. Але погода не дає нудьгувати. Мінлива, непостійна та примхлива погода постійно підносить сюрпризи, у тому числі й неприємні: то посуха, то зливові дощі, то відлига серед зими, то похолодання пізньої весни. Із погодою і її показниками ви вже добре знайомі, тепер настав час ближче познайомитися з поняттям «клімат», дізнатися про формування кліматичних умов різних районів Землі. Знання про клімат вам знадобляться й у школі, і в подальшій практичній діяльності, тому будьте уважні.
Клімат і погода. Між ними існує тісний зв’язок, і в той же час вони відрізняються один від одного. Клімат, як доросла людина, має сталий характер. Його «вчинки» передбачувані, й особливих несподіванок від нього не очікують. Наприклад, клімат помірних широт. Ми знаємо, що влітку температура буде високою, а взимку низькою; що взимку випаде сніг, а влітку слід очікувати дощів. Усе заздалегідь
відомо, навіть нудно. Але погода не дає нудьгувати. Мінлива, непостійна та примхлива погода постійно підносить сюрпризи, у тому числі й неприємні: то посуха, то зливові дощі, то відлига серед зими, то похолодання пізньої весни. Із погодою і її показниками ви вже добре знайомі, тепер настав час ближче познайомитися з поняттям «клімат», дізнатися про формування кліматичних умов різних районів Землі. Знання про клімат вам знадобляться й у школі, і в подальшій практичній діяльності, тому будьте уважні.
Отже, темою нашого уроку є КЛІМАТ ЗЕМЛІ. ЗМІНИ КЛІМАТУ. ( слайд 3)
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Формування поняття «клімат»
Розповідь учителя. Із власного досвіду вам відомо, наскільки мінливою є погода (стан тропосфери). Сьогодні опівдні температура повітря була +12 °С, а вночі вона опустилася до +5 °С. Уночі було безвітряно, а завтра вдень може повіяти легкий вітер і піти дощ. Погода не однакова й у різних районах Землі: в один і той же час в екваторіальних широтах темпе -ратура може підніматися вище +25 °С, а в районі Південного полюса — опускатися нижче –40 °С. З іншого боку ми впевнені, що в наших широтах улітку не буде снігопаду, а взимку температура, як правило, нижче 0 °С, восени температура буде поступово знижуватися, а навесні — підвищуватися. Таким чином, існує визначена повторюваність особливостей погоди на певній території, тобто клімат. Клімат — це багаторічний режим погоди, характерний для даної місцевості.
Клімат характеризують на основі багаторічних спостережень за погодою, указуючи температури, що переважають, напрямки вітрів, кількість і режим випадання опадів. Розрізняють жаркий, теплий і холодний клімати, сухий і вологий. У різних районах Землі ці кліматичні показники об’єднуються по-різному. Клімат може бути жарким і сухим, жарким і вологим, холодним і сухим, теплим і вологим. Клімат дуже впливає на стан водойм, рослинний і тваринний світ, умови існування людини і її практичну діяльність.
Тож, давайте запишемо визначення. ( Слайд 4)
Клімат характеризують на основі багаторічних спостережень за погодою, указуючи температури, що переважають, напрямки вітрів, кількість і режим випадання опадів. Розрізняють жаркий, теплий і холодний клімати, сухий і вологий. У різних районах Землі ці кліматичні показники об’єднуються по-різному. Клімат може бути жарким і сухим, жарким і вологим, холодним і сухим, теплим і вологим. Клімат дуже впливає на стан водойм, рослинний і тваринний світ, умови існування людини і її практичну діяльність.
Тож, давайте запишемо визначення. ( Слайд 4)
Клімат — багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості.
2. Кліматоутворювальні чинники
Розповідь учителя.
Тисячі років тому стародавні греки виявили, що існує зв’язок між повторюваними особливостями погоди і кутом падіння сонячних променів. Вони першими стали вживати слово «клімат», що в перекладі з грецької означає «нахил». Ви вже знаєте, як змінюється кут падіння сонячних променів, і пам’ятаєте, що це зумовлює формування на земній кулі п’яти теплових поясів. Різний нахил сонячних променів обумовлює й існування областей високого й низького тиску. Виходячи з цього, головним чинником формування клімату є кут падіння сонячних променів, який
залежить від географічної широти. Тому ми й говоримо: клімат даної місцевості залежить від географічної широти, на якій вона розташована. Це слід добре запам’ятати. Якби земна поверхня була однорідна, то ми б на цьому і закінчили
вивчення чинників формування клімату. Але земна поверхня неоднорідна — на ній є материки й океани, гори і рівнини. Це і є основною причиною існування інших чинників формування клімату. Важливим чинником формування клімату є характер підстилаючої поверхні. Вам уже знайома відбивна здатність снігу і льоду. Ці
природні «дзеркала» є однією з причин низьких температур у холод -них теплових поясах полярним днем. Значно впливають на клімат нерівності земної поверхні — рельєф. ( Слайд 5)
Кліматотвірні чинники — причини, що визначають характер клімату певної території. ( Слайд 6)
Тисячі років тому стародавні греки виявили, що існує зв’язок між повторюваними особливостями погоди і кутом падіння сонячних променів. Вони першими стали вживати слово «клімат», що в перекладі з грецької означає «нахил». Ви вже знаєте, як змінюється кут падіння сонячних променів, і пам’ятаєте, що це зумовлює формування на земній кулі п’яти теплових поясів. Різний нахил сонячних променів обумовлює й існування областей високого й низького тиску. Виходячи з цього, головним чинником формування клімату є кут падіння сонячних променів, який
залежить від географічної широти. Тому ми й говоримо: клімат даної місцевості залежить від географічної широти, на якій вона розташована. Це слід добре запам’ятати. Якби земна поверхня була однорідна, то ми б на цьому і закінчили
вивчення чинників формування клімату. Але земна поверхня неоднорідна — на ній є материки й океани, гори і рівнини. Це і є основною причиною існування інших чинників формування клімату. Важливим чинником формування клімату є характер підстилаючої поверхні. Вам уже знайома відбивна здатність снігу і льоду. Ці
природні «дзеркала» є однією з причин низьких температур у холод -них теплових поясах полярним днем. Значно впливають на клімат нерівності земної поверхні — рельєф. ( Слайд 5)
Кліматотвірні чинники — причини, що визначають характер клімату певної території. ( Слайд 6)
Основні кліматотвірні чинники: ( Слайд 7)
а) Кут падіння сонячних променів (географічна широта місцевості); чим більший кут падіння сонячних променів, тим більшу кількість сонячного тепла отримує місцевість.
б) Циркуляція повітряних мас; завдяки циркуляції відбувається перенесення тепла і вологи як між широтами, так і між материками та океанами.
в) Характер підстилаючої поверхні: висота над рівнем моря, розподіл суші і моря, характер рельєфу, льодовий, сніговий і рослинний покрив, океанічні течії тощо.
3. Основні типи кліматів (робота з картою «Кліматичні пояси»)
Унаслідок взаємодії кліматоутворювальних чинників на земній кулі формується система типів кліматів у вигляді величезних широтних смуг — кліматичних поясів.
Кліматичні пояси — це великі широтні ділянки земної поверхні з відносно однорідними ознаками клімату. На рівнинах кліматичні пояси розміщуються зонально, що пов’язано із поступовою зміною кута падіння сонячних променів та, відповідно, зміною кліматичних показників від екватора до полюсів. ( слайд 8,9,10 )
За назвою основних і перехідних кліматичних поясів називають і типи клімату Землі. У межах кліматичних поясів виділяють кліматичні області з різними типами кліматів: морським, континентальним, мусонним.
Для морського типу клімату характерна мала амплітуда температур, висока хмарність. Опади у вигляді дощу випадають переважно влітку.
Континентальний клімат характерний для внутрішніх районів материків, віддалених від моря. Він відрізняється значною річною амплітудою температур, незначною кількістю опадів.
Мусонний клімат формується на материкових узбережжях, де панують мусони. Дощове літо змінює суха зима.
А зараз попрацюємо в групах. Кожній групі я роздам завдання яке вам потрібно буде виконати.
Завдання 1 групи. ( Слайд 11 )
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику екваторіальному типу клімату .
Завдання 2 групи. ( слайд 12 )
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику тропічному типу клімату.
Завдання 3 групи. ( Слайд 13 )
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику помірному типу клімату.
Завдання 4 групи. ( Слайд 14 )
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику полярному типу клімату .
Виступи груп із завданнями.
Молодці з цим завдання ви впоралися, але для вас є іще одне завдання. Справа в тому що на Нову пошту прийшло два листи, але вони випадково перемішалися і вам потрібно розділити слова в потрібні конверти. Один конверт з написом «Погода», а інший – « Клімат». Так як ви вже вивчили ці теми то я думаю що ми допоможемо розібратися із цими листами.
4. Зміни клімату.
Клімат не залишається не змінним. Протягом тисячоліть відбуваються періодичні потепління та похолодання. За останні півтора мільярда років на Землі кілька разів наставали зледеніння великих територій, та клімат багатьох регіонів планети ставав то сухіший то вологіший. Зміни відбуваються дуже повільно, але навіть в історичній пам’яті людства зафіксовано, що найбільша пустеля світу – Сахара – була колись степом, а на узбережжі покритого льодом острова Гренландія буяла рослинність.
Основними причинами змін багаторічного режиму погоди є зміна нахилу земної осі, дія вулканів, які зменшують прозорість атмосфери, викидаючи в неї велику кількість пилу, і звісно діяльність людини.
За словами дослідників, деякі зміни клімату - викид парникових газів і нагрівання океану - неминучі через діяльність люди. І навіть якщо зараз раптом зупинити електростанції і заводи, ефект від минулих викидів все ще збережеться і продовжить впливати клімат. Проте вчені вважають, що є чимало факторів, які залежать від людини. І як людина поведе себе в найближчі десятиліття, вплине на те, сповільниться або прискориться зміна клімату.
Таким чином, очевидно, що наразі проблема зміни клімату вимагає ретельного дослідження — люди повинні знати про наслідки своєї діяльності для екосистеми. Учені впевнені, що потрібно терміново знайти рішення проблеми, і зробити так, щоб у людей був доступ до благ, але ризики для клімату при цьому знижувалися.
( Відео)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда на запитання
1. Що таке клімат?
2. Назвіть кліматоутворювальні чинники.
3. Назвіть кліматичні пояси Землі.
2. Географічний практикум. Підніміть руку, коли в розповіді барона Мюнхгаузена почуєте неправильні твердження.
Юний друже! Я пішки дістався від Північного полюса до Південного. Мій шлях увесь час лежав суходолом. Клімат багатьох районів Південної півкулі схожий на клімат Північної. Найчастіше це спостерігається в районах з однаковою
широтою, тільки коли в Північній півкулі зима, у Південній — літо.
У районі екватора завжди волого і спекотно, сонце там постійно висить прямо над головою. Найбільше опадів випадає в районах тропіків. Особливо мені запам’яталася пустеля Сахара: удень там спека, а вночі без багаття не зігрієшся. Моя подорож закінчилася на Північному полюсі в Антарктиді. Там був дуже багатий рослинний світ.
Юний друже! Я пішки дістався від Північного полюса до Південного. Мій шлях увесь час лежав суходолом. Клімат багатьох районів Південної півкулі схожий на клімат Північної. Найчастіше це спостерігається в районах з однаковою
широтою, тільки коли в Північній півкулі зима, у Південній — літо.
У районі екватора завжди волого і спекотно, сонце там постійно висить прямо над головою. Найбільше опадів випадає в районах тропіків. Особливо мені запам’яталася пустеля Сахара: удень там спека, а вночі без багаття не зігрієшся. Моя подорож закінчилася на Північному полюсі в Антарктиді. Там був дуже багатий рослинний світ.
3. А зараз ми разом розв’яжемо кросворд.
1. Надзвичайно мальовничий вид хмар.
2. Прилад для визначення напряму і швидкості вітру.
3. Кліматичний пояс в якому ми живемо.
4. Сезонні вітри, що змінюють напрям двічі на рік.
5. Прилад для .вимірювання атмосферного тиску.
5. Горизонт рух повітря з області В в область Н Р.
1.
|
К
|
У
|
П
|
Ч
|
А
|
С
|
Т
|
І
| |||||||
2.
|
Ф
|
Л
|
Ю
|
Г
|
Е
|
Р
| |||||||||
3.
|
П
|
О
|
М
|
І
|
Р
|
Н
|
И
|
Й
| |||||||
4.
|
М
|
У
|
С
|
О
|
Н
| ||||||||||
5.
|
Б
|
А
|
Р
|
О
|
М
|
Е
|
Т
|
Р
| |||||||
6.
|
В
|
І
|
Т
|
Е
|
Р
| ||||||||||
4. Експрес –тест
1. Кліматичний пояс, в якому чітко виражені чотири пори року та переважає низький атмосферний тиск:
а) екваторіальний;
б) тропічний;
в) помірний.
2. У тропічному кліматичному поясі опадів зазвичай випадає:
а) багато;
б) мало;
в) помірна кількість.
3. У полярних кліматичних поясах температура повітря, як правило:
а) значно нижча за 0 °С;
б) завжди вища за 0 °С;
в) змінюється в межах 0...10 °С.
4 У міру просування вглиб материка континентальність клімату:
а) збільшується;
б) зменшується;
в) не змінюється.
•5.Для морського типу клімату характерні:
а) спекотне сухе літо та холодна
б) прохолодне літо та м’яка зима;
в) холодне вологе літо та холодна зима.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
1. Заключне слово вчителя
Клімат — це багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості.
Клімат певної місцевості залежить насамперед від географічної широти, на якій вона перебуває. Крім цього, клімат залежить від характеру підстилаючої поверхні та переміщення повітряних мас.
Унаслідок взаємодії кліматоутворювальних чинників на земній кулі формуються різноманітні типи кліматів.
2. Прийом « Мікрофон»
Висловіть свої враження на уроці.
1. Ми вивчили тему….
2. Урок мені сподобався тому, що….
3. На уроці я дізнався…..
4. На уроці мене здивувало….
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст §36 підручника (Т.Г.Гільберг).
2. Продовжити роботу над підготовкою до уроку-захисту міні-проектів.
VIIІ. Оцінюванння
А зараз перевіримо , який клімат панував сьогодні на уроці. Будь ласка, покажіть свої емоції, враження від уроку за допомогою відповідної картки. Якщо вам було комфортно працювати, ви зрозуміли матеріал, то приклейте на ватман сонце. Якщо ж у вас від уроку негативні емоції. Вам було не цікаво, то в такому разі приклейте хмарку. А якщо у вас позитивні емоції, але ви щось не зрозуміли – сонце з хмарками.( Вчитель робить висновок про те , який клімат був на уроці).
Завдання 1 групи.
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику екваторіальному типу клімату .
Завдання 2 групи.
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику тропічному типу клімату.
Завдання 3 групи.
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику помірному типу клімату.
Завдання 4 групи.
Користуючись текстом підручника і картами атласу дайте характеристику полярному типу клімату .