Природні зони Південної Америки



Мета:  Формувати знання про  особливості прояву широтної зональності природних комплексів на рівнинах Південної Америки та з’ясувати їх причини. Ознайомити з основними зональними типами ґрунтів, характерними представниками рослинності та тваринного світу кожної з природних зон материка. Ознайомити учнів з висотною поясністю природних комплексів в Андах, з принципами раціонального використання природних ресурсів, зміною природних комплексів людиною, сучасними екологічними проблемами материка.
Формувати пізнавальну активність учнів, вміння самостійно здобувати знання,  працювати з картою, аналізувати, робити висновки; розширювати кругозір учнів.     
        Виховувати почуття відповідальності,  зацікавлене ставлення до навчання,   розвивати інтерес до географії. Сприяти екологічному вихованню школярів на основі матеріалу про зміну природних комплексів Південної Америки людиною та необхідністю для всієї планети їх охорони.
Основні поняття: сельва, савани та рідколісся, льянос, кампос, пампа, пустелі і напівпустелі, , висотна поясність, антропогенний комплекс, заповідник, національний парк.
Обладнання: Карта  «Географічні пояси та природні зони  світу», фізична карта Південної Америкипрезентація до урокудовідкова література, підручники,атласи.
Тип уроку : урок формування нових знань, умінь і навичок
Форма ypoкуурок- подорож.
                                                                    Хід уроку
І. Організаційний момент(2 хв.)
Вчитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться  один на одного, посміхніться  і  подумки побажайте успіхів один одному на уроці.. А я усім бажаю доброго настрою, творчої праці, взаєморозуміння, хорошого спілкування.
 Девізом нашого уроку є слова відомого географа М.Пржевальського.   « … Життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати »       
   І щоб переконатися в справедливості цих слів  сьогоднішній  урок ми проведемо у формі  мандрівки.
-         Діти, а з чого починаться  будь - яка  мандрівка?
       (учні  дають   відповіді – пропозиції )
   На мою думку, нашу мандрівку розпочнемо зі збору рюкзака.  Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні  речі ( в нашому випадку ) - це  ваші знання. Від наповнення  рюкзака  залежать успіхи та результати наших знань на уроці . ( На дошці висить рюкзак, який поступово наповнюється виконаними завданнями учнів)
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення неповторної природи  Південної Америки. А зараз перевіримо, як ви засвоїли попередній матеріал про р цей неповторний материк.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ( 8 хв.)
1.     Прийом   "Рекорди Південної Aмepики"
·        Найвологіший на землі материк (Південна Америка)
·        Найбільша низовина світу ( Амазонська).
·        Найдовший  гірський ланцюг (Анди)
·        Найвищий вулкан (Орісаба).
·        Нaйвищий водоспад (Анхель)
·        Найповноводніша річка(Амазонка).
·        Найсvхіша пустеля (Атакама)
·        Найменший птах (колібрі)
·        Найкровожерливіша риба (піранья).
Із завданнями   ви впоралися і  наповнюємо  рюкзачок вашими географічними знаннями. ( виконані завдання вкладаються в рюкзачок).
2.      Інтелектуальна гра «Річки Південної Америки»
Прийом «Мікрофон»
·        .Найповноводніша річка. (Амазонка)
·         Протікає по Ла-Платській низовині. (Парана)
·         Судноплавна протягом 400 км.( Оріноко)
·        Під час повені на річці утворюється внутрішнє море. (Оріноко)
·         Має більше 500 приток. (Амазонка)
·        На цій річці знаходиться найвищий водоспад. (Оріноко)
·        Повінь на цій річці з грудня по березень. (Парана)
·        Максимальна глибина - 185м. (Амазонка)
·        Куди впадає річка Парана?(Атлантичний океан)
        Наповнюючи  далі рюкзак знань ми ці завдання  теж  покладемо в нього.  Південна Америки нас постійно  дивує  своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати  рекордом:  пройти навколо Південної Америки за 2 хв. ( учень контролює час )
3.      Картографічна хвилинка: « Навколо Південної Америки за 2 хвилини »
 ( географічний  ланцюжок)
    Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи  жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі).
  м. Гальїнас – Карибське море  – Панамський канал  – Тихий океан – о-ви Галапагос -  м. Париньяс – Перуанська течія -  протока Магелланова – о.Вогняна Земля – м. Фроуерд – протока Дрейка – Атлантичний океан – Фольклендська течі – Фольклендські острови – затока Ла-Плата – Бразильська течія – м. Кабу-Бранку – Гвіанська течія – Малі Антильські острови.
  Отже,   знаючи географічну номенклатуру,  ви  зможете  помандрували  в будь який куточок світу.
ІІІ.    Вивчення нового  матеріалу (25 хв.)
1.                                    Мотивація навчальної  та пізнавальної  діяльності
«...Це було воістину чарівне царство! Таку пишноту може змалювати
лише найпалкіша фантазія. Густе гілляччя спліталося в нас над головою,
утворюючи природне зелене склепіння, а крізь цей живий тунель струменіла
прозоро-зелена річка. Прекрасна сама по собі, вона видавалася ще чудовішою
від тих вигадливих виблисків, які скидали на неї пом'якшені зеленню яскраві
промені сонця. Чиста, мов кришталь, нерухома, як дзеркало, зеленіюча біля
берегів, як айсберг, водна гладінь виблискувала крізь різьблену арку листя,
затягаючись брижами під ударами наших весел. Це був шлях, гідний країни
чудес, до якої він вів...» (А. КонанДойл. «Незвіданий світ»)
   Ці дивні рядки відомий письменник-фантаст написав користуючись
записом у щоденнику англійського вченого Фоссета про свою подорож до
південноамериканських джунглів. Однак «країною чудес» заслужено можна
назвати не тільки ліси Амазонії, але й сам материк Південна Америка. 
Оголошення теми та плану уроку ( слайд 1 )
Вчитель : Сьогодні в нас особливий урок. Ми вже з вами багато дізналися про Південну Америку -- про її гeографічне положення, рельєф,  гори і рівнини,  річки  і озера, особливості клімату.  A сьогодні ми помандруємо пo просторах цього дивовижного материка,  щоб більше дізнатися про його неповторну природу, рослинний і тваринний світ, грунти, піднімемось на вершину Анд,   дізнаємось, чи змінилась природа під  впливом  гoсподарської діяльності людини.
Учитель.  Поширення  природних зон у рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках — за законом широтної зональності. Деякі природні зони ми вивчали при знайомстві з Африкою . Але надмірна вологість клімату Південної Америки зумовила наявність у них своїх особливих рис. Тож давайте пригадаємо:
        Що таке природні зони?
(Природні зони – це великі ділянки земної поверхні, які відрізняються кліматом, грунтами, рослинами, тваринами)
·        За допомогою підручника та карт атласу визначте назви та кількість природних зон Південної Америки.(вологі екваторіальні ліси, савани і рідколісся, степи. пустелі і напівпустелі,)
        Від чого залежить зміна природних зон на материку?
(     Розміщення природних зон на материку зумовлюється  географічною широтою, а також  висотою над рівнем моря, впливом морських течйі, перерозподілом опадів в зв’язку з рельєфом. Тому широтна зональність інколи порушується й природні зони витягуються вздовж меридіанів.
        Що таке висотна поясність? Чому в Андах спостерігається велика кількість висотних поясів?
(Це зміна природних комплексів з висотою, що пов’язано із географічним розташуванням гір та  їх висотою )
2.                Гра – подорож «Країною чудес»   Робота в групах.
Вчитель. Отже, ви об’єдналися  в п’ять експедиційних груп,  кожній групі було випереджальне домашнє завдання  за допомогою тексту підручника, додаткової літератури, атласу, підготовлених презентацій підготувати  звіти експедиційних груп про тваринний та рослинний світ природних зон материка Південна Америка. Слухаючи звіти експедиційних груп, учні класу заповнюють таблицю в зошитах. (таблиця в додатку)
     Сьогодні ми побуваємо на п’яти станціях. Що ж , вирушаймо в цікаву подорож. Свою подорож ми розпочнем від екватора. Mu будемо подорожувати літаком.
                 (Прикріплюю аплікацію літака на карту в районі вологих екваторіальних лісів).

     Учні виступають із повідомленнями, підготовленими до уроку, відповідно до плану характеристики природної зони.
Перша станція «Сельва»        
   Вчитель. Mи з вами знаходимось над вологим екваторіальним лісом Південної Амeрики , який називають "сельвою", що в перекладі означає «ліс».Сельва знаходиться на заході Амазонської низовини, вона розташована в межах екваторіального кліматичного поясу, де весь рік жарко і багато опадів. Це найбільший екваторіальний  ліс на землі - зелена оранжерея нашої планети, одне із неповторних чудес (планети) природи.
Друга станція – «Савани і рідколісся»
Цю природну зону я пропонvю проїхати на джипі (Прикріплюю аплікацію джипa на карті.в районі поширення саван).
Вчитель. Зона саван та рідколісь займає Гвіанське і Бразильське плоскогір'я та Орінокську низовину. Савани північної та південної частини материка відмінні між собою. В саванах північної півкулі, які дістали назву льянос, що з іспанської означає «рівнина», клімат більш вологий, вони розташовані в межах субекваторіального поясу. Савани південної півкулі, які дістали назву кампос, що з португальської мови означає «поле», більш посушливі, оскільки вони розташовані не тільки в субекваторіальному, а й в тропічному поясах.
Грунти тут червоні та червоно-коричневі. Вони утворюються за умов перемінного зволоження. В посушливий сезон в них накопичується перегній
Mи їдемо саванами  північної частини материка.   Вона нагадує нам африканські савани,  але заамість баобабів між травами тут височать окремі пальми.. Найціннішою є маврикієва пальма, плоди їі їдять, із серцевини і стовбура виробляють борошно, листя використовують для покриття лаків.
Третя станція -  «Пампа».
Вчитель. Дальше їдемо на південь і спостерігаємо, що кількість опадів зменшується. Mи проїжджаємо трав'янистими степами - пампою, що мовою індіанців означає «рівнина». Пампа розташована в субтропічному кліматичному поясі Величезний безлісий степ настільки одноманітний, що у мандрівника складається враження, ніби він заблукав, кружляє на одному місці. Східна і західна частини пампи розрізняються лише кількістю опадів. У західній частині дощів менше, і тут пампа досить жарка, є місця, де зовсім відсутня рослинність. На сході у пампі більше опадів й багатша рослинність.
.   
Четверта станція «Пустелі і напівпустелі»
         Вчитель.     Тепер ми  з  вами знаходимось на крайньому півдні материка у напівпустелях та пустелях помірного поясу,що  дістала назву Патагонії. 
Вчитель. Патагонські пустелі та напівпустелі нині є найбільшим районом вівчарства у Південній Америці.   
П’ята станція «Висотні пояси Анд»
  У Південній Америці спостерігається  зміна висотних поясів у Андах В Андах у районі екватора вологі екваторіальні ліси піднімаються до висоти 1500 м над рівнем моря. Вище екваторіальні ліси змінюються поясом гірських лісів, де температура не перевищує +15 ... +20 °С, а опадів буває до 3000 мм. Тут ростуть деревовидні папороті, бамбуки, ліани, хінне та інші дерева. Вище 3000-4000 м, де панують холодні вітри і температура знижується до +10 °С, лежить пояс криволісся з низькорослих дерев і чагарників. На плоскогір'ях високо в горах розташовані сухі холодні степи і напівпустелі, які називають парамос. У парамосах переважають посухостійкі дерновидні злаки і подушкоподібні рослини. На висотах понад 5000 м поширені багаторічні сніги і льодовики.
     Тваринний світ Анд порівняно бідний. Тут досить поширеними є лами — гуанако, вігонь і власне лама, а також свійська лама — альпака, яку розводять заради вовни та використовують як в'ючну тварину. З-поміж великих тварин трапляються андський (очковий) ведмідь, сніговий баран, серед гризунів — шиншила. На них полюють пуми, гірські лисиці та найбільший хижий птах — кондор. Розмах його крил досягає трьох метрів.   
    Вчитель. В Андах проявляється вплив людини у двох напрямах : вирубка лісів та видобування корисних копалин
3.     Прийом « Картографічна хвилинка»
Тож давай  пригадаємо, які є природні зони в Південній Амерці

Підпишіть на контурній карті природні зони Південної Америки.
ІV.  Закріплення вивченого матеріалу  (6 хв.)
1.     Прийом « Перевір себе»( презентація)
2.     Напиши «есемес» учителю  (продовжити фразу)
·        Мені найбільше запам'яталось...
·        Мені сподобалось...
·        Мене здивувало...
·        Я навчилася / навчився…..
V Підсумок уроку (3 хв.)
1.     Учитель.  Завдяки вашій активності і увазі, спостережливості та допитливості ми детально вивчили особливості природних зон Південної Америки.
2.     Прийом «Роблю висновок» ( учні)
Порівняйте природні зони Південної Америки та Африки. Знайдіть спільне і відмінне.
    У Південній Америці налічується більше природних зон, ніж в Африці ї. Найбільшу площу займають вологі екваторіальні, савани та рідколісся, степи та напівпустелі.
    Найбагатші рослинність і тваринний світ у вологих екваторіальних лісах. Савани та рідколісся Південної Америки бідніші за видовим складом рослин і тварин,   ніж савани Африки.
    Для Анд характерна висотна поясність. Кількість висотних поясів залежить від висоти гір і природної зони у їх підніжжі.    У Африці високих гір немає.
3.     Оцінювання учнів
Прийом « Самооцінювання»
Вчитель пропонує учням оцінити рівень власних досягнень на уроці та вписати своє прізвище в одну з колонок.
Рівень власних досягнень
Зрозумів(ла), але не можу застосувати
Зрозумів(ла), але не можу пояснити іншому
Зрозумів(ла), можу застосувати та пояснити




VІ Домашнє завдання ( 1 хв.)
1.       Опрацювати текст підручника.
2.       Підготувати матеріал про країни материка.













Немає коментарів:

Дописати коментар