Відкриті уроки.


Тема. Клімат Землі. Зміни клімату.

Мета: формувати первинні знання про клімат, кліматичні показники, кліматоутворювальні чинники, основні типи клімату, розвивати практичні вміння працювати з кліматичною картою, сприяти розумінню важливості знань про клімат; розвивати логічне мислення, науковий світогляд, вміння аргументовано висловлювати свою відповідь; виховувати повагу до знань, що роблять життя людей безпечнішим, комфортнішім.
Обладнання: атласи, підручники, кліматична карта світу, комп’ютер, проектор, мультимедійна презентація «Клімати Землі».
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати: учні зможуть розкривати зміст поняття «клімат», пояснювати роль основних кліматоутворювальних чинників у формуванні клімату певної території, наводити приклади типів клімату, за картою називати основні та перехідні кліматичні пояси.

ХІД УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
1. Продзвенів уже дзвінок
В житті зробимо ще крок,
Розглянемо тему глобальну
Бо й для нас це актуально.
Щоб відповідь дати
Могли на кожному кроці,
Поговоримо про клімат
Сьогодні на уроці.
Девізом нашого уроку будуть такі слова…( слайд 1 )
2. Оцінювання на сьогоднішньому уроці буде в цікавій для вас формі, я роздам вам кольорові картинки і за допомогою їх ви в кінці уроку будете самостійно себе оцінювати.
Покажіть свій настрій, з яким ви прийшли на урок сьогодні.Сонечко  – відмінний. Сонечко з хмаркою – нормальний. Хмарка – поганий.        Отже, посміхніться один одному! Гарний настрій допоможе вам бути активними на уроці.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ І ВМІНЬ
1.                Прийом «Асоціації» 
Вивчаючи тему «Атмосфера», ми познайомилися з багатьма новими термінами. Треба підібрати до кожної букви слова «АТМОСФЕРА» слова, пов’язані з цією темою.
А - зот
Т - иск
М - усон
О - пади
С - ніг
Ф - люгер
Е - кзосфера
Р 
-оса
А - антициклон


2.                 Прийом «Географічний крос» ( Слайд 2)
1.Елемент погоди, що характеризує ступінь нагрівання приземного шару повітря. (Температура)
2. Прилад для визначення напряму вітку. ( Флюгер)
3.Графічне зображення інформації про вітри, що переважають у певній місцевості за певний період. (Роза вітрів)
4. Кількість сонячної теплоти, яку отримують різні теплові пояси, зумовлена зміною кута... (падіння сонячних променів).
5. Горизонтальний рух повітря. ( Вітер)
6. Стан тропосфери в даному місці в певний час. (Погода)
7. Наука, що вивчає погоду. ( Метеорологія)
           8. Повітряна оболонка Землі? ( Атмосфера)
           9.  Прилад для вимірювання вологості повітря? (Гігрометр)
          10. Вода, що випадає з хмар в рідкому чи твердому стані? ( Атмосферні опади)
      
IIІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Вступне слово вчителя.


Клімат і погода. Між ними існує тісний зв’язок, і в той же час вони відрізняються один від одного. Клімат, як доросла людина, має сталий характер. Його «вчинки» передбачувані, й особливих несподіванок від нього не очікують. Наприклад, клімат помірних широт. Ми знаємо, що влітку температура буде високою, а взимку низькою; що взимку випаде сніг, а влітку слід очікувати дощів. Усе заздалегідь
відомо, навіть нудно. Але погода не дає нудьгувати. Мінлива, непостійна та примхлива погода постійно підносить сюрпризи, у тому числі й неприємні: то посуха, то зливові дощі, то відлига серед зими, то похолодання пізньої весни. Із погодою і її показниками ви вже добре знайомі, тепер настав час ближче познайомитися з поняттям «клімат», дізнатися про формування кліматичних умов різних районів Землі. Знання про клімат вам знадобляться й у школі, і в подальшій практичній діяльності, тому будьте уважні.
Отже, темою нашого уроку є КЛІМАТ ЗЕМЛІ. ЗМІНИ КЛІМАТУ. ( слайд 3)

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1.                Формування поняття «клімат»
Розповідь учителя       Із власного досвіду вам відомо, наскільки мінливою є погода (стан тропосфери). Сьогодні опівдні температура повітря була +12 °С, а вночі вона опустилася до +5 °С. Уночі було безвітряно, а завтра вдень може повіяти легкий вітер і піти дощ. Погода не однакова й у різних районах Землі: в один і той же час в екваторіальних широтах темпе -ратура може підніматися вище +25 °С, а в районі Південного полюса — опускатися нижче –40 °С. З іншого боку ми впевнені, що в наших широтах улітку не буде снігопаду, а взимку температура, як правило, нижче 0 °С, восени температура буде поступово знижуватися, а навесні — підвищуватися. Таким чином, існує визначена повторюваність особливостей погоди на певній території, тобто клімат.          Клімат — це багаторічний режим погоди, характерний для даної місцевості.
Клімат характеризують на основі багаторічних спостережень за погодою, указуючи температури, що переважають, напрямки вітрів, кількість і режим випадання опадів. 
Розрізняють жаркий, теплий і холодний клімати, сухий і вологий. У різних районах Землі ці кліматичні показники об’єднуються по-різному. Клімат може бути жарким і сухим, жарким і вологим, холодним і сухим, теплим і вологим. Клімат дуже впливає на стан водойм, рослинний і тваринний світ, умови існування людини і її практичну діяльність.
Тождавайте запишемо визначення. ( Слайд 4)
Клімат — багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості.

2. Кліматоутворювальні чинники
Розповідь учителя.
Тисячі років тому стародавні греки виявили, що існує зв’язок між повторюваними особливостями погоди і кутом падіння сонячних променів. 
Вони першими стали вживати слово «клімат», що в перекладі з грецької означає «нахил». Ви вже знаєте, як змінюється кут падіння сонячних променів, і пам’ятаєте, що це зумовлює формування на земній кулі п’яти теплових поясів. Різний нахил сонячних променів обумовлює й існування областей високого й низького тиску. Виходячи з цього, головним чинником формування клімату є кут падіння сонячних променів, який
залежить від географічної широти. Тому ми й говоримо: клімат даної місцевості залежить від географічної широти, на якій вона розташо
вана. Це слід добре запам’ятати. Якби земна поверхня була однорідна, то ми б на цьому і закінчили
вивчення чинників формування клімату. Але земна поверхня неодн
орідна — на ній є материки й океани, гори і рівнини. Це і є основною причиною існування інших чинників формування клімату. Важливим чинником формування клімату є характер підстилаючої поверхні. Вам уже знайома відбивна здатність снігу і льоду. Ці
природні «дзеркала» є однією з причин низьких температур у холод -них теплових поясах полярним днем. Значно впливають на клімат нерівності земної поверхні — рельєф. 
( Слайд 5)
Кліматотвірні чинники — причини, що визначають характер клімату певної території. ( Слайд 6)
Основні кліматотвірні чинники: ( Слайд 7)
а) Кут падіння сонячних променів (географічна широта місцевості); чим більший кут падіння сонячних променів, тим більшу кількість сонячного тепла отримує місцевість.
б) Циркуляція повітряних мас; завдяки циркуляції відбувається перенесення тепла і вологи як між широтами, так і між материками та океанами.
в) Характер підстилаючої поверхні: висота над рівнем моря, розподіл суші і моря, характер рельєфу, льодовий, сніговий і рослинний покрив, океанічні течії тощо.
3. Основні типи кліматів (робота з картою «Кліматичні пояси»)
Унаслідок взаємодії кліматоутворювальних чинників на земній кулі формується система типів кліматів у вигляді величезних широтних смуг — кліматичних поясів.
Кліматичні пояси — це великі широтні ділянки земної поверхні з відносно однорідними ознаками клімату. На рівнинах кліматичні пояси розміщуються зонально, що пов’язано із поступовою зміною кута падіння сонячних променів та, відповідно, зміною кліматичних показників від екватора до полюсів. ( слайд 8,9,10  )
За назвою основних і перехідних кліматичних поясів називають і типи клімату Землі. У межах кліматичних поясів виділяють кліматичні області з різними типами кліматів: морським, континентальним, мусонним.
Для морського типу клімату характерна мала амплітуда температур, висока хмарність. Опади у вигляді дощу випадають переважно влітку.
Континентальний клімат характерний для внутрішніх районів материків, віддалених від моря. Він відрізняється значною річною амплітудою температур, незначною кількістю опадів.
Мусонний клімат формується на материкових узбережжях, де панують мусони. Дощове літо змінює суха зима.
 А зараз попрацюємо в групах. Кожній групі я роздам завдання яке вам потрібно буде виконати.
Завдання 1 групи. ( Слайд 11  )        
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику екваторіальному типу клімату .
Завдання 2 групи.  ( слайд 12  )
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику тропічному типу клімату.
Завдання 3 групи. ( Слайд 13 )
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику помірному типу клімату.
Завдання 4 групи. ( Слайд 14  )
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику полярному типу клімату .
Виступи груп із завданнями.
Молодці з цим завдання ви впоралися, але для вас є іще одне завдання. Справа в тому що на Нову пошту прийшло два листи, але вони випадково перемішалися і вам потрібно розділити слова в потрібні конверти. Один конверт з написом «Погода», а інший – « Клімат». Так як ви вже вивчили ці теми то я думаю що ми допоможемо  розібратися із цими листами.
4.    Зміни клімату.
      Клімат не залишається не змінним. Протягом тисячоліть відбуваються періодичні потепління та похолодання. За останні півтора мільярда років на Землі кілька разів наставали зледеніння великих територій, та  клімат багатьох регіонів планети ставав то сухіший то вологіший. Зміни відбуваються дуже повільно, але навіть в історичній пам’яті  людства зафіксовано, що найбільша пустеля світу – Сахара – була колись степом, а на узбережжі покритого льодом острова Гренландія буяла рослинність.
     Основними причинами змін багаторічного режиму погоди є зміна нахилу земної осі, дія вулканів, які зменшують прозорість атмосфери, викидаючи в неї велику кількість пилу, і звісно  діяльність людини.
За словами дослідників, деякі зміни клімату -  викид парникових газів і нагрівання океану - неминучі через діяльність люди.  І навіть якщо зараз раптом зупинити електростанції і заводи, ефект від минулих викидів все ще збережеться і продовжить впливати клімат. Проте вчені вважають, що є чимало факторів, які залежать від людини. І як людина поведе себе в найближчі десятиліття, вплине на те, сповільниться або прискориться зміна клімату.
 Таким чином, очевидно, що наразі проблема зміни клімату вимагає ретельного дослідження — люди повинні знати про наслідки своєї діяльності для екосистеми. Учені впевнені, що потрібно терміново знайти рішення проблеми, і зробити так, щоб у людей був  доступ до благ, але ризики для клімату при цьому знижувалися.
( Відео)
V. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
1. Бесіда на запитання
1. Що таке клімат?
2. Назвіть кліматоутворювальні чинники.
3. Назвіть кліматичні пояси Землі.
2. Географічний практикум.  Підніміть руку, коли в розповіді барона Мюнхгаузена почуєте неправильні твердження.
        Юний друже! Я пішки дістався від Північного полюса до Південного.  Мій шлях увесь час лежав суходолом. Клімат багатьох районів Південної півкулі схожий на клімат Північної. Найчастіше це спостерігається в районах з однаковою
широ
тою, тільки коли в Північній півкулі зима, у Південній — літо.
У районі екватора завжди волого і спекотно, сонце там постійно висить прямо над головою.  На
йбільше опадів випадає в районах тропіків. Особливо мені запам’яталася пустеля Сахара: удень там спека, а вночі без багаття не зігрієшся. Моя подорож закінчилася на Північному полюсі в Антарктиді. Там був дуже багатий рослинний світ.
3. А зараз ми разом розв’яжемо кросворд.
1. Надзвичайно мальовничий вид хмар.
2. Прилад для визначення напряму і швидкості вітру.
3. Кліматичний пояс в якому ми живемо.
4. Сезонні вітри, що змінюють напрям двічі на рік.
5. Прилад для .вимірювання атмосферного тиску.
5. Горизонт рух повітря з області В в область Н Р.







1.
К
У
П
Ч
А
С
Т
І






2.
Ф
Л
Ю
Г
Е
Р



3.
П
О
М
І
Р
Н
И
Й









4.
М
У
С
О
Н








5.
Б
А
Р
О
М
Е
Т
Р






6.
В
І
Т
Е
Р





4. Експрес –тест
1Кліматичний пояс, в якому чітко виражені чотири пори року та переважає низький атмосферний тиск:
а) екваторіальний;
б) тропічний;
в) помірний.
2У тропічному кліматичному поясі опадів зазвичай випадає:
а) багато;
б) мало;
в) помірна кількість.
3 У полярних кліматичних поясах температура повітря, як правило:
а) значно нижча за 0 °С;
б) завжди вища за 0 °С;
в) змінюється в межах 0...10 °С.
У міру просування вглиб материка континентальність клімату:
а) збільшується;
б) зменшується;
в) не змінюється.
5.Для морського типу клімату характерні:
а) спекотне сухе літо та холодна
б) прохолодне літо та м’яка зима;
в) холодне вологе літо та холодна зима.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1.                Заключне слово вчителя
Клімат — це багаторічний режим погоди, характерний для певної місцевості.
Клімат певної місцевості залежить насамперед від географічної широти, на якій вона перебуває. Крім цього, клімат залежить від характеру підстилаючої поверхні та переміщення повітряних мас.
Унаслідок взаємодії кліматоутворювальних чинників на земній кулі формуються різноманітні типи кліматів.
2.     Прийом « Мікрофон»
  Висловіть свої враження на уроці.
1.     Ми вивчили тему….
2.     Урок мені сподобався тому, що….
3.     На уроці я дізнався…..
4.     На уроці мене здивувало….
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
1. Опрацювати текст §36 підручника (Т.Г.Гільберг).
2. Продовжити роботу над підготовкою до уроку-захисту міні-проектів.

VIIІ. Оцінюванння
А зараз перевіримо , який клімат панував сьогодні на уроці. Будь ласка, покажіть  свої емоції, враження від уроку за допомогою відповідної картки. Якщо вам було комфортно працювати, ви зрозуміли матеріал, то приклейте на ватман сонце. Якщо ж у вас від уроку негативні емоції. Вам було не цікаво, то в  такому разі приклейте хмарку. А якщо у вас позитивні емоції, але ви щось не зрозуміли – сонце з хмарками.( Вчитель робить висновок про те , який клімат був на уроці).



Завдання 1 групи.
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику екваторіальному типу клімату .



Завдання 2 групи. 
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику тропічному типу клімату.



Завдання 3 групи.
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику помірному типу клімату.




Завдання 4 групи.
Користуючись текстом підручника  і картами  атласу дайте характеристику полярному типу клімату . 









Тема:  Природні зони Південної Америки


Мета:  Формувати знання про  особливості прояву широтної зональності природних комплексів на рівнинах Південної Америки та з’ясувати їх причини. Ознайомити з основними зональними типами ґрунтів, характерними представниками рослинності та тваринного світу кожної з природних зон материка. Ознайомити учнів з висотною поясністю природних комплексів в Андах, з принципами раціонального використання природних ресурсів, зміною природних комплексів людиною, сучасними екологічними проблемами материка.
Формувати пізнавальну активність учнів, вміння самостійно здобувати знання,  працювати з картою, аналізувати, робити висновки; розширювати кругозір учнів.     
        Виховувати почуття відповідальності,  зацікавлене ставлення до навчання,   розвивати інтерес до географії. Сприяти екологічному вихованню школярів на основі матеріалу про зміну природних комплексів Південної Америки людиною та необхідністю для всієї планети їх охорони.
Основні поняття: сельва, савани та рідколісся, льянос, кампос, пампа, пустелі і напівпустелі, , висотна поясність, антропогенний комплекс, заповідник, національний парк.
Обладнання: Карта  «Географічні пояси та природні зони  світу», фізична карта Південної Америкипрезентація до урокудовідкова література, підручники,атласи.
Тип уроку : урок формування нових знань, умінь і навичок
Форма ypoкуурок- подорож.
                                                                    Хід уроку
І. Організаційний момент(2 хв.)
Вчитель: Доброго дня! Сідайте. Подивіться  один на одного, посміхніться  і  подумки побажайте успіхів один одному на уроці.. А я усім бажаю доброго настрою, творчої праці, взаєморозуміння, хорошого спілкування.
 Девізом нашого уроку є слова відомого географа М.Пржевальського.   « … Життя прекрасне ще й тому, що можна мандрувати »       
   І щоб переконатися в справедливості цих слів  сьогоднішній  урок ми проведемо у формі  мандрівки.
-         Діти, а з чого починаться  будь - яка  мандрівка?
       (учні  дають   відповіді – пропозиції )
   На мою думку, нашу мандрівку розпочнемо зі збору рюкзака.  Нам потрібно зібрати до рюкзака необхідні  речі ( в нашому випадку ) - це  ваші знання. Від наповнення  рюкзака  залежать успіхи та результати наших знань на уроці . ( На дошці висить рюкзак, який поступово наповнюється виконаними завданнями учнів)
На сьогоднішньому уроці ми продовжимо вивчення неповторної природи  Південної Америки. А зараз перевіримо, як ви засвоїли попередній матеріал про р цей неповторний материк.
ІІ. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів ( 8 хв.)
1.     Прийом   "Рекорди Південної Aмepики"
·        Найвологіший на землі материк (Південна Америка)
·        Найбільша низовина світу ( Амазонська).
·        Найдовший  гірський ланцюг (Анди)
·        Найвищий вулкан (Орісаба).
·        Нaйвищий водоспад (Анхель)
·        Найповноводніша річка(Амазонка).
·        Найсvхіша пустеля (Атакама)
·        Найменший птах (колібрі)
·        Найкровожерливіша риба (піранья).
Із завданнями   ви впоралися і  наповнюємо  рюкзачок вашими географічними знаннями. ( виконані завдання вкладаються в рюкзачок).
2.      Інтелектуальна гра «Річки Південної Америки»
Прийом «Мікрофон»
·        .Найповноводніша річка. (Амазонка)
·         Протікає по Ла-Платській низовині. (Парана)
·         Судноплавна протягом 400 км.( Оріноко)
·        Під час повені на річці утворюється внутрішнє море. (Оріноко)
·         Має більше 500 приток. (Амазонка)
·        На цій річці знаходиться найвищий водоспад. (Оріноко)
·        Повінь на цій річці з грудня по березень. (Парана)
·        Максимальна глибина - 185м. (Амазонка)
·        Куди впадає річка Парана?(Атлантичний океан)
        Наповнюючи  далі рюкзак знань ми ці завдання  теж  покладемо в нього.  Південна Америки нас постійно  дивує  своїми рекордами, а чи зможете Ви здивувати  рекордом:  пройти навколо Південної Америки за 2 хв. ( учень контролює час )
3.      Картографічна хвилинка: « Навколо Південної Америки за 2 хвилини »
 ( географічний  ланцюжок)
    Завдання: за дві хвилини пройти навколо Африки не обминаючи і не пропускаючи  жодного географічного об’єкта, що має відношення до цього материка. ( по черзі).
  м. Гальїнас – Карибське море  – Панамський канал  – Тихий океан – о-ви Галапагос -  м. Париньяс – Перуанська течія -  протока Магелланова – о.Вогняна Земля – м. Фроуерд – протока Дрейка – Атлантичний океан – Фольклендська течі – Фольклендські острови – затока Ла-Плата – Бразильська течія – м. Кабу-Бранку – Гвіанська течія – Малі Антильські острови.
  Отже,   знаючи географічну номенклатуру,  ви  зможете  помандрували  в будь який куточок світу.
ІІІ.    Вивчення нового  матеріалу (25 хв.)
1.                                    Мотивація навчальної  та пізнавальної  діяльності
«...Це було воістину чарівне царство! Таку пишноту може змалювати
лише найпалкіша фантазія. Густе гілляччя спліталося в нас над головою,
утворюючи природне зелене склепіння, а крізь цей живий тунель струменіла
прозоро-зелена річка. Прекрасна сама по собі, вона видавалася ще чудовішою
від тих вигадливих виблисків, які скидали на неї пом'якшені зеленню яскраві
промені сонця. Чиста, мов кришталь, нерухома, як дзеркало, зеленіюча біля
берегів, як айсберг, водна гладінь виблискувала крізь різьблену арку листя,
затягаючись брижами під ударами наших весел. Це був шлях, гідний країни
чудес, до якої він вів...» (А. КонанДойл. «Незвіданий світ»)
   Ці дивні рядки відомий письменник-фантаст написав користуючись
записом у щоденнику англійського вченого Фоссета про свою подорож до
південноамериканських джунглів. Однак «країною чудес» заслужено можна
назвати не тільки ліси Амазонії, але й сам материк Південна Америка. 
Оголошення теми та плану уроку ( слайд 1 )
Вчитель : Сьогодні в нас особливий урок. Ми вже з вами багато дізналися про Південну Америку -- про її гeографічне положення, рельєф,  гори і рівнини,  річки  і озера, особливості клімату.  A сьогодні ми помандруємо пo просторах цього дивовижного материка,  щоб більше дізнатися про його неповторну природу, рослинний і тваринний світ, грунти, піднімемось на вершину Анд,   дізнаємось, чи змінилась природа під  впливом  гoсподарської діяльності людини.
Учитель.  Поширення  природних зон у рівнинній частині материка відбувається так само, як і на інших материках — за законом широтної зональності. Деякі природні зони ми вивчали при знайомстві з Африкою . Але надмірна вологість клімату Південної Америки зумовила наявність у них своїх особливих рис. Тож давайте пригадаємо:
        Що таке природні зони?
(Природні зони – це великі ділянки земної поверхні, які відрізняються кліматом, грунтами, рослинами, тваринами)
·        За допомогою підручника та карт атласу визначте назви та кількість природних зон Південної Америки.(вологі екваторіальні ліси, савани і рідколісся, степи. пустелі і напівпустелі,)
        Від чого залежить зміна природних зон на материку?
(     Розміщення природних зон на материку зумовлюється  географічною широтою, а також  висотою над рівнем моря, впливом морських течйі, перерозподілом опадів в зв’язку з рельєфом. Тому широтна зональність інколи порушується й природні зони витягуються вздовж меридіанів.
        Що таке висотна поясність? Чому в Андах спостерігається велика кількість висотних поясів?
(Це зміна природних комплексів з висотою, що пов’язано із географічним розташуванням гір та  їх висотою )
2.                Гра – подорож «Країною чудес»   Робота в групах.
Вчитель. Отже, ви об’єдналися  в п’ять експедиційних груп,  кожній групі було випереджальне домашнє завдання  за допомогою тексту підручника, додаткової літератури, атласу, підготовлених презентацій підготувати  звіти експедиційних груп про тваринний та рослинний світ природних зон материка Південна Америка. Слухаючи звіти експедиційних груп, учні класу заповнюють таблицю в зошитах. (таблиця в додатку)
     Сьогодні ми побуваємо на п’яти станціях. Що ж , вирушаймо в цікаву подорож. Свою подорож ми розпочнем від екватора. Mu будемо подорожувати літаком.
                 (Прикріплюю аплікацію літака на карту в районі вологих екваторіальних лісів).

     Учні виступають із повідомленнями, підготовленими до уроку, відповідно до плану характеристики природної зони.
Перша станція «Сельва»        
   Вчитель. Mи з вами знаходимось над вологим екваторіальним лісом Південної Амeрики , який називають "сельвою", що в перекладі означає «ліс».Сельва знаходиться на заході Амазонської низовини, вона розташована в межах екваторіального кліматичного поясу, де весь рік жарко і багато опадів. Це найбільший екваторіальний  ліс на землі - зелена оранжерея нашої планети, одне із неповторних чудес (планети) природи.
Друга станція – «Савани і рідколісся»
Цю природну зону я пропонvю проїхати на джипі (Прикріплюю аплікацію джипa на карті.в районі поширення саван).
Вчитель. Зона саван та рідколісь займає Гвіанське і Бразильське плоскогір'я та Орінокську низовину. Савани північної та південної частини материка відмінні між собою. В саванах північної півкулі, які дістали назву льянос, що з іспанської означає «рівнина», клімат більш вологий, вони розташовані в межах субекваторіального поясу. Савани південної півкулі, які дістали назву кампос, що з португальської мови означає «поле», більш посушливі, оскільки вони розташовані не тільки в субекваторіальному, а й в тропічному поясах.
Грунти тут червоні та червоно-коричневі. Вони утворюються за умов перемінного зволоження. В посушливий сезон в них накопичується перегній
Mи їдемо саванами  північної частини материка.   Вона нагадує нам африканські савани,  але заамість баобабів між травами тут височать окремі пальми.. Найціннішою є маврикієва пальма, плоди їі їдять, із серцевини і стовбура виробляють борошно, листя використовують для покриття лаків.
Третя станція -  «Пампа».
Вчитель. Дальше їдемо на південь і спостерігаємо, що кількість опадів зменшується. Mи проїжджаємо трав'янистими степами - пампою, що мовою індіанців означає «рівнина». Пампа розташована в субтропічному кліматичному поясі Величезний безлісий степ настільки одноманітний, що у мандрівника складається враження, ніби він заблукав, кружляє на одному місці. Східна і західна частини пампи розрізняються лише кількістю опадів. У західній частині дощів менше, і тут пампа досить жарка, є місця, де зовсім відсутня рослинність. На сході у пампі більше опадів й багатша рослинність.
.   
Четверта станція «Пустелі і напівпустелі»
         Вчитель.     Тепер ми  з  вами знаходимось на крайньому півдні материка у напівпустелях та пустелях помірного поясу,що  дістала назву Патагонії. 
Вчитель. Патагонські пустелі та напівпустелі нині є найбільшим районом вівчарства у Південній Америці.   
П’ята станція «Висотні пояси Анд»
  У Південній Америці спостерігається  зміна висотних поясів у Андах В Андах у районі екватора вологі екваторіальні ліси піднімаються до висоти 1500 м над рівнем моря. Вище екваторіальні ліси змінюються поясом гірських лісів, де температура не перевищує +15 ... +20 °С, а опадів буває до 3000 мм. Тут ростуть деревовидні папороті, бамбуки, ліани, хінне та інші дерева. Вище 3000-4000 м, де панують холодні вітри і температура знижується до +10 °С, лежить пояс криволісся з низькорослих дерев і чагарників. На плоскогір'ях високо в горах розташовані сухі холодні степи і напівпустелі, які називають парамос. У парамосах переважають посухостійкі дерновидні злаки і подушкоподібні рослини. На висотах понад 5000 м поширені багаторічні сніги і льодовики.
     Тваринний світ Анд порівняно бідний. Тут досить поширеними є лами — гуанако, вігонь і власне лама, а також свійська лама — альпака, яку розводять заради вовни та використовують як в'ючну тварину. З-поміж великих тварин трапляються андський (очковий) ведмідь, сніговий баран, серед гризунів — шиншила. На них полюють пуми, гірські лисиці та найбільший хижий птах — кондор. Розмах його крил досягає трьох метрів.   
    Вчитель. В Андах проявляється вплив людини у двох напрямах : вирубка лісів та видобування корисних копалин
3.     Прийом « Картографічна хвилинка»
Тож давай  пригадаємо, які є природні зони в Південній Амерці

Підпишіть на контурній карті природні зони Південної Америки.
ІV.  Закріплення вивченого матеріалу  (6 хв.)
1.     Прийом « Перевір себе»( презентація)
2.     Напиши «есемес» учителю  (продовжити фразу)
·        Мені найбільше запам'яталось...
·        Мені сподобалось...
·        Мене здивувало...
·        Я навчилася / навчився…..
V Підсумок уроку (3 хв.)
1.     Учитель.  Завдяки вашій активності і увазі, спостережливості та допитливості ми детально вивчили особливості природних зон Південної Америки.
2.     Прийом «Роблю висновок» ( учні)
Порівняйте природні зони Південної Америки та Африки. Знайдіть спільне і відмінне.
    У Південній Америці налічується більше природних зон, ніж в Африці ї. Найбільшу площу займають вологі екваторіальні, савани та рідколісся, степи та напівпустелі.
    Найбагатші рослинність і тваринний світ у вологих екваторіальних лісах. Савани та рідколісся Південної Америки бідніші за видовим складом рослин і тварин,   ніж савани Африки.
    Для Анд характерна висотна поясність. Кількість висотних поясів залежить від висоти гір і природної зони у їх підніжжі.    У Африці високих гір немає.
3.     Оцінювання учнів
Прийом « Самооцінювання»
Вчитель пропонує учням оцінити рівень власних досягнень на уроці та вписати своє прізвище в одну з колонок.
Рівень власних досягнень
Зрозумів(ла), але не можу застосувати
Зрозумів(ла), але не можу пояснити іншому
Зрозумів(ла), можу застосувати та пояснити




VІ Домашнє завдання ( 1 хв.)
1.       Опрацювати текст підручника.
2.       Підготувати матеріал про країни материка.

Немає коментарів:

Дописати коментар